موقعیت شما : صفحه اصلی » جامعه
  • کد خبر : 8492
  • ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۹
  • 3 بازدید
  • ارسال شده توسط : خبرنگار
توسعه طرح‌های پخش سیلاب اولویت اول حوزه آبخوانداری کشور است
توسعه طرح‌های پخش سیلاب اولویت اول حوزه آبخوانداری کشور است

توسعه طرح‌های پخش سیلاب اولویت اول حوزه آبخوانداری کشور است

سنندج – لرد تیم – اولویت اول منابع طبیعی کشور در حوزه آبخوانداری توسعه طرح های پخش سیلاب به عنوان مهمترین عامل نفوذ آب در زمین و مانع اصلی بروز سیلاب است. مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار لرد تیم اظهار داشت: […]

سنندج – لرد تیم – اولویت اول منابع طبیعی کشور در حوزه آبخوانداری توسعه طرح های پخش سیلاب به عنوان مهمترین عامل نفوذ آب در زمین و مانع اصلی بروز سیلاب است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار لرد تیم اظهار داشت: این طرح‌های پخش سیلاب هستند که مانع تمرکز و تجمع سیلاب در مناطق آسیب‌پذیر می‌ شوند.

ابوالقاسم حسین پور با بیان اینکه از ظرفیت سیلاب برای مرطوب و آبدار کردن عرصه‌ها استفاده می‌ شود، افزود: بهبود پوشش، تغذیه آب‌های زیرزمینی و تقویت نفوذ آب باران و سیلاب در خاک از دیگر اثرات اجرای این طرح است.

وی با بیان اینکه ایران کشوری خشک به شمار می رود که هدف ما تقویت کانون های  تولید کشاورزی با تقویت منابع آبی است، اضافه کرد: حفظ خاک و احیای پوشش گیاهی تقویت عرصه‌های منابع طبیعی نیازمند افزایش نفوذ آب باران و سیلاب به درون زمین است که طرح‌های پخش سیلاب در قالب برنامه آبخوانداری این هدف را دنبال می‌ کند.

حسین پور یادآور شدد: اینها اهدافی است که طرح های پخش سیلاب در قالب برنامه آبخوانداری دنبال می کند.

وی با بیان اینکه با وجود تمام محدودیت‌های اعتباری، طرح ملی آبخیزداری و آبخوانداری در کشور فعال است، گفت: از ۲ سال گذشته در سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور و ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استانها جلسات ستادهای هفتگی شروع شده است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه به برکت اعتبارات صندوق توسعه ملی امروز کشور کارگاهی فعال از فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری است، افزود: در بیش از ۹۰ درصد شهرستان های کشور فعالیتهایی در دست اجراست که به طور متوسط نزدیک به ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی تاکید کرد: بخش عمده‌ای از این فعالیت‌ها در نیمه نخست امسال به بهره‌برداری رسید و انتظار داریم که با شروع اولین بارش های پاییزی کارهایی که مراحل اجرایی آن به اتمام رسیده شروع و مردم از اثرات آن منتفع شوند.

 مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به انجام فعالیت در بیش از یک هزار حوزه آبخیز کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در مجموع کارهایی که در سال‌های گذشته انجام شده بیش از ۱۲ میلیون هکتار حوزه آبخیز اجرایی شده و حدود ۱۴ میلیون هکتار هم آماده اجراست که بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها تا آذرماه به اتمام می‌ رسد.

حسین پور به بروز سیلاب در سال جاری هم اشاره کرد و افزود: مناطقی که تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری قرار داشت خسارتی به مراتب کمتر از بقیه مناطق را شاهد بودند و در همین راستا برنامه‌هایی را تدوین کرده ایم تا بتوانیم برای آینده کشور در این بخش با سیاست‌های درست، شرایط حوزه های آبریز کشور را ارتقا داده و شاخص های پایداری و سلامت آبخوانداری کشور را ارتقا دهیم.

وی اضافه کرد: ۱۱ میلیون هکتار از اراضی مستعد کشور برای برنامه آبخوانداری شناسایی شده که به ترتیب اولویت برنامه‌ریزی  و با استفاده از منابعی که در اختیار داریم این طرح ها اجرایی می‌ شود تا از تشدید خسارت سیل جلوگیری کرده و به صورت بهره‌ور از ظرفیت سیلاب ها در جهت احیای زمین های کشاورزی استفاده کنیم.

حسین پور به طرح دیگری که در دفتر کنترل سیلاب ها در دست اجراست اشاره کرد و یادآور شد: این طرح با عنوان کاهش مخاطرات سیل در کانون های جمعیتی کشور در دست اجراست تا مناطق شهری و روستایی ما که در معرض تهدید سیل هستند شناسایی و به‌صورت ویژه تحت پوشش این برنامه قرار گیرند در فاز اول ۱۰ استان سیل خیز کشور زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرند و در ادامه همه استان‌ ها را در بر می‌ گیرد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب‌ها و آبخوانداری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور گفت: این طرح به ما کمک می‌ کند تا در حوزه‌های بالادست، از سیلاب پیشگیری و آن را مدیریت کرده و خسارت آن را به حداقل برسانیم.

1570741780 789 توسعه طرح‌های پخش سیلاب اولویت اول حوزه آبخوانداری کشور است - توسعه طرح‌های پخش سیلاب اولویت اول حوزه آبخوانداری کشور است

 حسین پور افزود: با توجه به اثربخشی مناسب به طرح آبخیزداری و آبخوانداری و نقش پیشگیرانه آن باید از سمت تمرکز بر مدیریت بحران به سمت مدیریت ریسک در کشور حرکت کنیم و برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های خود را مبتنی بر اقدامات پیشگیرانه و کاهش خطر پذیری و ریسک سیلاب در کشور حرکت دهیم.

 وی اضافه کرد: یکی از اقدامات موثر در این راستا در حوزه آبخیزداری و آبخوانداری مدیریت حوضه های آبریز در مراکز جمعیتی و حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی جنگل‌ ها و مراتع کشور است که با اقدامات پیشگیرانه و هزینه کمتر از ۱۰ درصد هزینه بازسازی مناطق سیل زده می توانیم خسارت‌ها را به حداقل رسانده و ایمن‌سازی لازم را انجام دهیم.

حسین‌پور یکی دیگر از اولویت‌های آبخیزداری در کشور را در خصوص بالادست و مناطق شهری و روستایی و مناطق آبخیز، ایجاد پارک‌ های آبخیز اعلام کرد و گفت: در هر مکانی که این ظرفیت به لحاظ آبخیزداری و مسائل طبیعی و زیرساختی قوی و بارشی وجود داشته باشد در راستای کنترل سیلاب و رسوب حوزه های آبخیز قبل از ورود به محیط های شهری در بالادست این پارک ها ایجاد می‌ شود.

وی کاربرد دیگر پارک‌ های آبخیز را استفاده از آن به عنوان تفرجگاه های طبیعی دانست و افزود: در تفرجگاه آبیدر سنندج هم پروژه درخواستی از استاندار کردستان داشتیم که در دست بررسی است ضمن اینکه در تخصیص منابع اعتباری به پارک های آبی هیچ محدودیتی نداریم و در اولویت کارهای ما قرار دارد.

۹۹۳۷/۹۱۰۲

لرد تیم ، بزرگترین مجله خبری

پایان پیام/

جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*